© opravdové koučování | 2023

Koučování

Proč je komunita životně důležitá pro úspěch kouče

17. 01. 2024
Honza Markel, PCC
6 minut
zpět na všechny články
Proč je komunita životně důležitá pro úspěch kouče Proč je komunita životně důležitá pro úspěch kouče

Výcviku koučů se věnuju už nějaký ten pátek (od roku 2018) a měl jsem možnost vidět řadu skvělých koučů vykvést do krásy. A ještě víc koučů pomalu uvadnout a neuchytit se.

Faktorů ovlivňujících úspěch je hromada, ale ukazuje se, že komunita je životně důležitá. Proč?

Můžete si říct, že projdete výcvikem a všichni si z vás sednou na zadek a začnou vám posílat miliony na účet jenom proto, že jste právě dokončili koučovací výcvik. Bohužel jsou na českém trhu i školy, které něco podobného slibují a sladce zpívají, když studenta lapají.

Mně víc vyhovuje role cynického týpka, který vám řekne, že výcvikem to teprve začíná. Mám k tomu dobrý důvod. Zatímco celosvětová statistika je neúprosná a ukazuje, že 82 % koučů skončí se svým podnikáním do dvou let, naše škola jde opačným směrem.

Po dvou letech od výcviku máme přes 70 % aktivních koučů, kteří postupně budují kvalitní službu klientům.

S koučováním je to jako se vším. Pokud v něm chcete být úspěšní, potřebujete se mu věnovat pravidelně. Od roku 2016 koučuju já osobně 500+ hodin ročně. Jednoduše proto, že odmítám vypadnout z tempa.

A k tomu vedeme i naše studenty. 3-5 hodin týdně už po dobu výcviku znamená rozdíl mezi tím, kdo chvíli stál a už stojí opodál.

Jenže když skončí výcvik a úspěšní absolventi si tapetují ložnici certifikátama, přichází zlom.

Většina lidí prostě vypadne z tempa, které měli během studia a najednou zjistí, že už nepraktikují každý týden. Že ti klienti se nějak nehrnou, ale zato  je život zásobuje milionem jiných povinností. Tedy, tohle se stane ve chvíli, kdy to jako škola nepreventujete.

Výcvik koučování pro manažery

Dlouhodobě rozvíjíme kouče nad rámec standardního výcviku. Za hubičku.

Zatímco se školy předhánějí v tom, jak nahnat lidi do výcviku, já osobně si myslím, že bychom v Česku uvítali víc škol, u kterých to nekončí papírem.

Sám jsem v roli studenta zažil situaci, kdy jsme volali po nějaké možnosti alumni setkávání a bylo nám řečeno, že na to nikdo z lektorů nemá čas ani náladu. Prostě si to chtěli odučit a jít dál.

To je samozřejmě validní postoj, ale mně je prostě proti srsti. Respektive nám všem, co společně tvoříme Opravdové koučování. Ze zkušenosti víme, že pokud škola proaktivně komunitu tvoří, vychází z toho vyšší hodnota pro klienty a z mého pohledu i pro celý koučovací trh v Česku.

Komunita koučů na akci Opravdový víkend.
Škola koučů na jedné z pravidelných akcí pro studenty.

Inu, jak už jsem psal, komunita je rozdíl mezi tím, jestli studenti budou úspěšní anebo ne. Jednoduše proto, že když někoho naučíte abecedu, ještě to neznamená, že je z něj skvělý literát.

A projít koučovací výcvik je opravdu jenom základ profese, nikoliv cíl. Komunita tudíž funguje zejména jako místo, kde se můžete coby absolventi potkávat s podobně naladěnými lidmi, nasávat další know-how, učit se jak budovat byznys atd. Zrát, růst a upevňovat to, co jste se už naučili.

V našem podání (zpětná vazba od studentů) komunita vypadá asi takto:

  • parta lidí se stejným záměrem
  • kvalitní mentoring od zkušených koučů
  • navazující techniky, které se v kurzech neučí
  • obchodní know-how (každý z nás se nadstandardně živí koučováním už řadu let)
  • propojení na potenciální klienty
  • a tuna zábavy k tomu
podcast opravdové koučování pomáhá koučům uspět

S láskou, nadhledem a bez pozlátka. Buďte úspěšnější díky našemu know-how.

Jsem příliš starý na to, abych někoho moralizoval, tak pokud se vás něco v textu dotklo, nebylo to záměrem. Náš pohled coby koučů i školy je jednoduchý. Nemazat nikomu med kolem huby a systematicky zkvalitňovat trh s koučováním v Česku. A přesně k tomu by měl sloužit i tento článek i naše komunita.

Pokud zvažujete studium koučování

Zvažte výběr školy také podle toho, jak pracuje se studenty po skončení studia. Nejsme jediní, kdo pracují s komunitou a jsem za to vděčný. Pokud škola funguje stylem „po kurzu to končí“, nejspíš bych vám ji nedoporučil. Ale víte co, udělejte si to podle sebe :).

Pokud máte výcvik a chybí vám komunita

Možná si při čtení tohoto článku říkáte: „Ten týpek mi musel někam nainstalovat kamery, protože píše o mně.“ Pokud ano, tak kamery nikde nemám, buďte v klidu. Jen popisuji zkušenost, kterou jsem u mnoha koučů pozoroval v průběhu let.

Tak klidně mrkněte na to, jak funguje naše kontinuální vzdělávání anebo nám napište. Jsme otevření i studentům jiných škol.

Pokud jste koučovací škola

Tak buď souhlasně pokyvujete hlavou nebo si myslíte něco o prdeli anebo něco mezi tím. To je v poho. Každý děláme byznys tím způsobem, kterým jsme se rozhodli. Je na vás, jestli komunitu pro studenty budete tvořit nebo ne. Já to vnímám jako konkurenční výhodu.

Pokud jste náhodný kolemjdoucí

Tak vám právě teď tleskám, že jste to dočetli až sem. Neupejpejte se a klidně si přečtěte něco dalšího anebo si poslechněte náš podcast Opravdové koučování, který obsahuje špetku cynismu a laskavého nadhledu, podobně jako tento článek.

Ať už jste kdokoliv, věřím, že vám tento článek přinesl hodnotu. Pokud ano, neváhejte ho nasdílet s někým, koho máte rádi. Nebo třeba s někým, koho nesnášíte. Víte co, máme demošku.

Buďte boží,

Autor: Honza Markel, PCC

3
2