© opravdové koučování | 2023

Koučování

Jak se nespálit při výběru koučovacího výcviku

22. 02. 2024
Vítězslav Čadra, PCC
8 minut
zpět na všechny články
Správný výběr koučovací školy Správný výběr koučovací školy

Koučovací výcvik je velká investice a také přináší zpravidla velkou hodnotu. Jak se v tom vyznat a vybrat si výcvik, který vám sedne? Zvlášť, pokud vám někdo slibuje hory doly?

Pojďme spolu odhalit pět nečistých marketingových slibů, které jen „kalí vodu“.

Většina absolventů koučovacích škol na takové peníze nedosáhne. Někteří ano. Možné to, je ale chce to svůj čas. Jak mít realistická očekávání?

Umět dobře koučovat je jen jedním z důležitých předpokladů úspěšného podnikání v oblasti koučování.

Dalšími stejně důležitými předpoklady jsou obchodní dovednosti, široký sociální kapitál, veřejné působení a další. Koučování je tedy jen jeden z mnoha předpokladů, aby se podnikajícímu kouči dobře dařilo.

Průměrný kouč, který je dobrý obchodník a má široký sociální kapitál bude mít zpravidla mnohem vyšší příjem a naplněnější praxi než skvělý kouč, který je špatný obchodník a nemá rozvinutý sociální kapitál.

ok byznys akademie pro kouče

Naučíme tě budovat úspěšný koučovací byznys kus po kroku. Jestli to bude přivýdělek anebo miliony je už na tobě.

Papír, certifikát ani osvědčení o rekvalifikaci z nikoho kouče neudělá. Koučem je ten, kdo má klienty a koučuje. Dělá to pravidelně, jako své povolání, nebo alespoň na část úvazku.

Samozřejmě i u nás studují např. lékaři nebo učitelé, kteří koučovací dovednosti využívají ve své práci. Ale i ti si uvědomují, že papír je to, na čem záleží nejméně.

Proto berte s rezervou sliby „uděláme z vás kouče“. To můžete jen vy sami. Pomůže tomu, když během výcviku po vás koučovací škola chce ať odkoučujete alespoň 100 hodin s klienty a získáte si nějaké zkušenosti.

kontinuální vzdělávání pro kouče

Zároveň pomůže, pokud vám koučovací škola nabídne i obchodní vzdělání pro začátek podnikání a rozjezd fungující praxe. Také pomůže, když má škola i navazující vzdělání, abyste se mohli kontinuálně vzdělávat a zlepšovat.

Může být lákavé koupit si levný kurz dotovaný úřadem práce, ale to je ve skutečnosti jen začátek, který sám o sobě v praxi neobstojí.

Koučování frčí, jen lidé nechtějí „kouče“. Chtějí přestat dělat chyby, vyřešit své problémy, získat to, co chtějí a jim se to doposud nedaří. Chtějí vykročit ze zajetých kolejí, najít v sobě sílu, rozvinout své schopnosti.

Jen velmi málo z nich hledá kouče a to většinou ti, kteří už mají s koučováním zkušenosti. Proto to, že je někdo kouč nepřináší žádnou konkurenční výhodu, nepřináší to klienty. Navíc je to oblast, která je u nás neregulovaná zákonem, a někdo kdo vykládá tarotové karty se může nazývat koučem, třeba kouč osobního rozvoje nebo tachyonový kouč :D.

Dokonce i uznávané mezinárodní certifikace, jako například nejznámější ICF certifikace ACC, PCC a MCC nabízí výhody jen u firem, které se to naučily rozlišovat jako jeden znak garantující kvalitu.

Většina klientů to ale vůbec neřeší. Proto klienti chtějí toho, kdo k nim mluví srozumitelně, je konzistentní, ukazuje, že může pomoct s jejich problémy, nabízí jednoduchou cestu, jak se poznat blíže. A to je něco, co ke koučování můžete připojit a bude vám to skutečně přinášet klienty.

Pokud vás ale potenciální škola krmí tím, že koučování je vysoce žádaný obor a každý si z vás sedne na zadek, zbystřete. Koučování je skvělý obor, poptávka po něm stále roste, ale musíte se umět prodat. My to naše studenty učíme už v průběhu kurzu anebo v ok byznys akademii. 

Některé školy nabízí vstupní „diagnostiku“, která vám ukáže, jestli máte předpoklady stát se koučem. Zní to lákavě, protože vy v roli studenta můžete náhle získat jistotu, že jste pro ten obor vhodní, a tudíž ochotněji zaplatíte částku za výcvik.

Například se u takových testů dozvíte: „Vyšly ti předpoklady na 98 procent. Jsi úplná výjimka, všem ostatním vychází tak maximálně na 70.“

Nebo: „Předpoklady pro tuto profesi má pouze 3 % uchazečů a ty patříš mezi ně.“

Tak co, už se cítíte vyvolení?

Diagnostické testy samy o sobě nejsou špatné, jen je třeba o nich uvažovat objektivně. Jsou jeden z mnoha ukazatelů, které vám mohou pomoci lépe poznat, jak je nastavená vaše osobnost.

Objektivně neexistuje dostatečně velký vzorek úspěšných koučů, vůči kterým by se daly výsledky porovnat.

Ve většině případů tudíž škola střílí naslepo ve stylu: „Myslíme si, že by kouč měl být sebevědomý, komunikativní a empatický. Tak to nastavíme takhle.“ A vůči této svojí domněnce pak porovnává vaše výsledky.

co vám neřeknou předpoklady pro koučování
Fakt to někdo rozhodl od stolu, aniž by vás viděl v akci?

Diagnostický test osobnosti tak berte spíš jako pomůcku. Je skvělé se o sobě něco naučit. Nicméně nedoporučujeme, aby to bylo hlavní rozhodovací kritérium, jestli do výcviku jít. Rozhodně žádný test nezaručí, že se vám bude v koučování dařit. To ukáže jedině praxe.

My například diagnostiku nabízíme jako možnost, nikoliv předpoklad. A u výcviků máme garanci vrácení peněz 6 týdnů. Máte tedy měsíc a půl na to zjistit, jak vám daný obor a studium sedí. Jestli je pro vás to pravé zjistíte vlastní zkušeností, nikoliv naší domněnkou o vašich předpokladech.

Poslední zavádějící informace, se kterou se můžete u koučovacích škol potkat je, že pouze akreditace od ICF má smysl. Přestože naše výcviky stojí na standardu ICF, ke kterému se hrdě hlásíme, nebylo by fér tvrdit, že to je jediná cesta.

V praxi se nám ukazuje, že studenti jsou mnohem spíš v koučování úspěšní, pokud si vyberou výcvik, který jim ladí. Pro někoho to bude výkonnostní koučování, pro někoho dynamika vztahu a práce s emocemi, jak je učíme my.

Ve výsledku je důležitější, aby daný směr odpovídal tomu, co chcete dělat, než abyste dostali ten správný papír. Berte proto akreditaci u jakékoliv společnosti (ICF, MŠMT, EMCC) spíš jako bonus než jedinou správnou cestu. Jediná správná cesta je ta vaše.

Tak a jsme u konce. Máte lepší přehled v džungli nepřehledného trhu koučovacích škol. Přejeme vám to, ať si pro sebe najdete tu nejlepší. Pokud se chcete lépe vyznat v džungli koučovacích směrů u nás a v zahraničí, tak se mrkněte na článek: Jak se vyznat v nabídce koučovacích škol? Protože štěstí přeje připraveným.

Autor: Vítek Čadra, PCC

0
0