© opravdové koučování | 2023

Koučování

Co je to koučování a proč je tak moc oblíbené?

02. 12. 2023
Honza Markel, PCC
5 minut
zpět na všechny články
Co je koučování a proč je tak oblíbené Co je koučování a proč je tak oblíbené

Koučování je odvěká praxe, která se v dnešní době stala klíčovým prvkem osobního a profesního rozvoje. Díky dynamickému zavádění nových poznatků do praxe umožňuje dosud nepředstavitelné změny v poměrně krátkém čase.

Definic najdete na internetech spousty, já to raději zkusím po lopatě. Koučování je proces, který pomáhá klientovi (koučovanému) dosáhnout jeho cílů, ale také (někdo by řekl zejména) rozvíjet dovednosti, schopnosti a potenciál.

Běžně se koučům s klienty stává, že klient objeví doposud netušené možnosti, které mu umožní mnohem větší posun, než si původně dokázal představit. Možná proto je po kvalitních koučích stále rostoucí poptávka.

Aby to nevypadalo jako nějaká z prstu vycucaná ezo fantazie, je fajn se podívat na tom, na jakých principech koučování staví. Z mého pohledu jsou to:

  • Systematický proces
  • Otázky nezatížené vlastní agendou
  • Dynamický převod do praxe
  • Posilování samostatnosti klienta
  • Cílený rozvoj dovedností a charakteru
ukázka koučování v praxi
Koučování je efektivní proces, ale také zábava.

Někdy to může vypadat, že se s kouči roztrhl pytel, ale já si dovolím z hlediska svojí praxe (koučováním se živím od roku 2015) oponovat. Vnímám neustále se zvyšující poptávku po těch, kteří se naučí ovládat výše zmíněné principy (a nejen ty).

Pojďme si je proto rozebrat blíže. Dělají totiž koučování nástrojem, který má neskutečný potenciál.

Systematický proces

Ve zkratce se dá říct, že kouč vede klienta z bodu A do bodu B. Podstatou je dosáhnout klientových cílů. Takže zapomeňte na koženou pohovku, na které vám klient vyleje srdíčko a tím to hasne. Kdepak, tohle nechme jiným profesím.

Skutečný kouč má v kapse řadu nástrojů, jak klienta provázet systematicky. Často se můžete setkat s dnes už trochu archaickým modelem GROW, ale i dalšími, modernějšími postupy, jako je například naše OK metodika.

Otázky nezatížené vlastní agendou

Jedna z nejtěžších věcí, které se jako kouč musíte naučit je necpat svoje názory, vědění a svoji osobnost do klientova života. Právě tady je rozdíl oproti poradcům, mentorům a samozvaným internetovým guru.

Přestože na vašich zkušenostech a zralosti osobnosti záleží, primárně se konverzace točí okolo klienta. Když se naučíte vytvářet prostor, ve kterém je klient sám sebou, dějí se zázraky.

Dynamický převod do praxe

Možná to znáte. Něco sice víte, ale už drahnou dobu se vám to nedaří udělat. Právě v takových chvílích budete z koučování neskutečně benefitovat.

Kouč totiž klientovi pomáhá najít způsoby, jak udělat i to, co se zdálo nemožné. Stejně jako využít v každodenním životě nové poznatky, které si odnesete z koučovací hodiny. V porovnání se školením nebo online kurzem je to hustý - až 20x vyšší efektivita.

Výcvik koučování pro manažery

Správné využití těchto dovedností odlišuje profesionály od všech ostatních.

Posilování samostatnosti klienta

Znáte to. Můžete někoho nakrmit tím, že mu dáte rybu. Anebo ho nakrmit na celý život tím, že ho naučíte ryby chytat. Věděl to už Ježíš a vědí to i kouči.

Podstatou práce kouče je totiž vést klienta k samostatnosti. V roli kouče klienty posilujete, trénujete a oni rostou a sílí. Až nakonec problémy, které vypadaly jako hora překročí jedním malým krokem.

Cílený rozvoj dovedností a charakteru

Většina věcí v lidském životě lze překonat nebo dosáhnout pomocí dovedností. A právě rozvoj dovedností namísto rychlých rad a návodů, patří do výbavy profesionálního kouče.

Tím, že klienty učíte rozvíjet dovednosti a čelit nekomfortu, posilujete jejich charakter. Výsledek? Šťastný člověk, který ví co v životě chce a umí toho dosáhnout. Už chápete, proč jsou profesionální kouči tak žádaní?

Koučování je proces zaměřený na rozvoj.
Koučování je aktivní proces, který řídí kouč.

Stát se koučem je postupný proces

Pokud vás koučování zajímá, možná i vy máte v sobě potenciál pro tuto profesi. Je fajn říct, že koučování nabízí neuvěřitelný potenciál, ale jako většina skvělých věcí v životě, není to automatické.

Stát se žádaným koučem obnáší výcvik, bez kterého to nepůjde. Současně to ale výcvikem teprve začíná. Je to proces, který nejde uspěchat a vedle studia vyžaduje také praxi, praxi a praxi.

A přece to stojí za to. Odměnou je vám vědomí, že děláte smysluplnou práci, ve které vidíte výsledky svých klientů, nad kterými se tají dech.

Pokud vás studium koučování zajímá, napište nám. Rádi s vámi nezávazně probereme, jaká cesta by pro vás byla vhodná.

Autor: Honza Markel, PCC

1
1